چطور گیاه بامبو شادابی داشته باشیم؟!

بازدید: 4,585 بازدید
صفر تا صد بامبو
3.5/5 - (11 امتیاز)

لاکی گیاه بامبو یا بامبوی خوش شانس از گیاهانیه که به واسطه زیبایی و سهولت نگهداری طرفداران زیادی داره. گیاهی که اگر خوب ازش مراقبت کنین، ممکنه ارتفاعش به یک متر برسه و چندین سال عمرکنه. اما شرایط نگهداری این گیاه چطوریه؟!

بامبو هم میتونه در آب رشد کنه و هم در خاک مخصوص؛ اما توجه کنید که آب رو ترجیح میده. همچنین انواع مختلف این گیاهان از جمله برگ سبز، جوانه، طلایی و سیلور روشهای یکسانی برای مراقبت دارند. بنابراین ما در این مقاله آرمان بذر سپاهان در ادامه به شیوه نگهداری این گیاه میپردازیم.

دمای مناسب گیاه بامبو

با این که بامبو تقریبا دمای متغیر رو تحمل میکنه، اما اگر بخواهیم دمای مناسبی برای رشد و نگهداریش در نظر بگیریم باید دما رو بین 18 تا 25 درجه نگه داریم و از آنجایی که این گیاهان هوای بسیار گرم رو دوست ندارن، در دمای بالاتر از 28 درجه شروع به پوسیدن میکنن و در دمای پایینتر از 10 درجه نیز آسیب میبینن. بنابراین باید سعی کنید دما رو برای گیاهتون در محدوده معتدل نگه دارین.

چه نوری برای رشد و نگهداری از بامبو مناسبه؟

گیاه بامبو میتونه در نور غیرمستقیم و متوسط بهترین رشد خودش رو داشته باشه و برخلاف اکثر گیاهان، بامبو نه تنها به نور مستقیم خورشید نیاز نداره، بلکه حتی اگر اونو در معرض نور مستقیم خورشید قرار بدین، آسیب میبینه و علائمی از جمله عدم رشد، سوختگی برگ و پوسیدگی ساقه بروز میده. این در حالیه که وقتی بامبو نور کمی دریافت کنه، رشد ریشه بیشتر میشه و به دنبال این رشد، گیاه نیز رشد بهتر و بیشتری خواهد داشت. پس بهترین مکان برای گلدان بامبو جاییه که فاصله زیادی از پنجره داشته باشه.

رشد مناسب بامبو در شرایط نوری مساعد
رشد مناسب بامبو در شرایط نوری مساعد

رطوبت هوای مورد نیاز برای بامبو

گیاه بامبو با توجه به خاستگاه مرطوبی که داره، محیط مرطوب رو به محیط خشک ترجیح میده. بنابراین اگر محیطی که بامبو رو در اون نگه میدارید، خشک نیست، برای رشدش مناسبه. اما اگر محیط مرطوب نیست، سعی کنید با دستگاه بخور و یا جوشاندن آب، رطوبت هوا رو  برای بامبو افزایش بدین و یا میتونین هر چند وقت یکبار برگهای بامبو رو با اسپری آبپاشی کنین.

تأمین آب گیاه بامبو 

طبیعتا بسته به این که گیاه بامبو رو در آب یا خاک نگه دارین، نحوه آبیاری نیز متفاوت خواهد بود. در حالت کلی، توصیه میشه که برای آبیاری بامبو از آب معدنی، آب تصفیه شده و یا آبی که حداقل 24 ساعت در ظرف مانده، استفاده کنین؛ چرا که آب شیر حاوی کلر هست که موجب قهوه ای شدن نوک برگهای گیاه میشه.

– بامبوی موجود در آب

برای تأمین آب گیاه بامبویی که در آب نگهداری میکنید بایستی یه سری نکات رو رعایت کنید. اولاً یادتون باشه همیشه سطح آب موجود در گلدان رو برای جلوگیری از خشک شدن ریشه ها حداقل یک سانت بالاتر از ریشه نگه دارید. ثانیاً گیاه بامبو رو در آب غوطه ور نکنید. سوماً مراقب املاح و ترکیبات موجود در آبی که به گیاه میدین باشه، چون آب شور و یا آبی که حاوی کلسیم و منیزیم اضافی باشه، میتونه در رشد بامبو اختلال ایجاد کنه و از جمله باعث زرد و قهوه ای شدن لبه برگها بشه. چهارماً آب موجود در گلدان رو هر 14 روز یک بار عوض کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری بشه. اگر احساس میکنید گلدان بامبو بو گرفته، میتونین در زمان تعویض آّب دانه های لیکا و ساقه بامبو رو با آب و صابون بدون اسانس بشورین، اما حتما توجه داشته باشین که این کار رو در محیط سربسته انجام بدین تا ریشه ها در معرض هوای آزاد قرار نگیرن.

نگهداری بامبو در آب
نگهداری بامبو در آب

بامبوی موجود در خاک

با این که بامبو ترجیح میده در آب نگهداری شه، اما همچنان بسیاری افراد ترجیح میدن گیاهشون رو در خاک نگه دارن. البته این نوع نگهداری مزایایی هم داره. از جمله این که در این روش، چون مقدار مواد غذایی خاک خیلی بیشتر از آبه، گیاه به کود کمتری نسبت به روش نگهداری در آب نیاز داره. در این صورت برای آبیاری گیاه باید در نظر داشته باشین که خاک گلدان نباید خشک شه و بطور معمول 3 الی 4 بار در هفته به آبیاری نیاز داره و باید به محض خشک شدن، اون رو آبیاری کنین.

خاک مناسب برای گیاه بامبو

در رابطه با بافت و نوع خاک مورد استفاده برای گیاه بامبو حتما به این نکته توجه کنید که خاک بتونه آب رو مدت زیادی درون خودش نگه داره و سریع خشک نشه. در همین ارتباط، گرچه بیشتر افراد از خاکهای ژله ای استفاده میکنن، اما یه فرمول برای ترکیب خاک مناسب بامبو عبارتست از:

یک واحد خاک، یک واحد کود برگ، یک واحد پیت ماس، یک واحد پرلیت و قارچکش

 

کاشت بامبو در خاک
کاشت بامبو در خاک

مواد غذایی مورد نیاز بامبو

– بامبوی موجود در آب

از بین کود npk موجود، بهترین کودی که میتونین برای گیاه بامبو استفاده کنین، کود سه بیست ( کود 20 20 20) و بصورت یک بار در ماهه. توجه داشته باشین که از بین شکلهای مختلف سه بیست، حالت مایع آن برای بامبوی موجود در آب توصیه میشه. اما باید بدونین که بامبو نیاز غذایی کمی داره و بیشبود مواد غذایی بیش از کمبود میتونه آسیب زا باشه، بنابراین حتما به مقدار کود مصرفی دقت کنین.

– بامبوی موجود در خاک

برای تغذیه و نگهداری از بامبویی که در خاک کاشته شده میتونین هم از کودهای محلول در آب و هم از نوع پودری و گرانوله سه بیست استفاده کنید، اگر چه با توجه به مواد غذایی موجود در خاک و همچنین با توجه به نیاز پایین آن به مواد غذایی معمولاً در صورت کشت بامبو در خاک، نیازی به اضافه کردن عناصر غذایی و کود نخواهد داشت.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت