کود گلدهی و زمان استفاده از کود گلدهی

بازدید: 2,721 بازدید
کود گلدهی
4/5 - (1 امتیاز)

اهمیت زمان استفاده از کود گلدهی

گلدهی اصلی ترین هدف کاشت بسیاری از گیاهان است. گیاهان گلدار دسته ای از گیاهان هستند که معمولا به دلیل زیبایی چشم نوازشان کاشت می شوند. در این بین درختچه های گلدار نیز در این دسته جای می گیرند و در فضای سبز استفاده می شود.

بسیاری از گیاهان زراعی مانند گلرنگ، زعفران ، پنبه و … نیز از گیاهان گلداری هستند که از گلبرگ، بذر، پرچم و دیگر اجزای آن استفاده های مختلفی می شود. برای برداشت میوه نیز باید گلدهی را در گیاهان افزایش داد. درختان و گیاهان هرچه تعداد گل بیشتری تولید کنند و بتوانند این گل ها را نگه دارند و به میوه تبدیل کنند، میزان محصول بیشتر می شود. زمان استفاده از کود گلدهی برای هرکدام از این گیاهان متفاوت است. در این مطلب همراه آرمان بذر سپاهان باشید.

کود مخصوص گلدهی چیست؟

کود مخصوص گلدهی
کود مخصوص گلدهی

کود مخصوص گلدهی کودی است که عناصر مورد نیاز گیاه برای گلدهی بیشتر و بهتر را داشته باشد. عناصر موثر در گلدهی شامل پتاسیم، فسفر، روی، منیزیم و بور است. توجه داشته باشید که عناصر دیگر نیز در افزایش گلدهی در گیاهان موثر هستند و کمبود این عناصر نیز اهمیت دارد اما مصرف عناصری که ذکر شد بیشتر است اهمیت بیشتری دارد. بهترین کود مخصوص گلدهی کودی است که تمامی این عناصر را داشته باشد و با کیفت و قابل جذب باشد.

زمان استفاده از کود گلدهی برای صیفی جات

صیفی جات از بزرگ ترین دسته مصرف کنندگان کود گلدهی هستند. زمان استفاده از کود گلدهی برای صیفی جات اهمیت ویژه ای دارد چرا که عدم استفاده در زمان مناسب باعث کاهش بازدهی محصول خواهد شد. زمان استفاده از کود گلدهی برای صیفی جات قبل از شروع مرحله ی گلدهی و تشکیل غنچه آغاز  می شود و تا پایان مرحله گلدهی و برداشت محصول ادامه دارد. در این بازه ی زمانی باید از جدول تغذیه ای شامل زمان استفاده از کود گلدهی، نوع کود، میزان مصرف و روش مصرف کود استفاده کرد.

زمان استفاده از کود گلدهی برای زعفران

زعفران از گیاهان خاص و ریشه ای است که از طریق پیاز تقسیم می شود. این گیاه در طول سال آبیاری نمی شود و تنها دو تا سه بار در سال نیاز به آبیاری دارد بنابرین در مصرف کود برای زعفران باید دقت کرد. زمان استفاده از کود گلدهی در سه مرحله آبیاری است که معمولا در اواخر تابستان و اوایل پاییز انجام می شود. علاوه بر آبیاری می توان از روش محلول پاشی نیز برای تقویت پیاز های زعفران و گلدهی بیشتر استفاده کرد.

زمان استفاده از کود گلدهی برای گیاهان گلدار

محدودیتی برای زمان استفاده از کود گلدهی برای گیاهان گلدار وجود ندارد و این کود را می توان در تمامی طول سال استفاده کرد. در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان کوددهی را دیرتر کنید و در فصل رشد مانند بهار و تابستان کوددهی را در بازه های زمانی نزدیک تر و بیشتر انجام دهید. کود مخصوص گلدهی را می توان هر دو هفته تا یک ماه یکبار استفاده کرد.

زمان استفاده از کود گلدهی برای درختان میوه

گل در درختان میوه به نام شکوفه تعبیه می شود و در فصل بهار روی شاخه ی درختان ظاهر می گردد. برای افزایش تعداد شکوفه ها در درختان باید آنها را به صورت کلی تقویت کرد و از کود های مخصوص گلدهی و شکوفه دهی استفاده کرد. کود فروت ست نوعی کود است که برای افزایش شکوفه دهی بسیار موثر است. زمان استفاده از کود گلدهی برای درختان میوه یک نوبت در اواخر تابستان و اوایل پاییز قبل از ریزش برگ ها و بعد از برداشت میوه ها از درختان است.

در مرحله بعد توصیه ما استفاده از کود پتاسیم به صورت چالکود در زمستان و قبل از بیدار شدن درختان است. زمان سوم استفاده از کود گلدهی در اواخر زمستان و اوایل بهار دقیقا قبل از شکوفه دهی و در زمان تورم جوانه ها است. کود فروت ست تانسو در مراحل اول و سوم و کود سولفات پتاسیم آرمافرت در مرحله دوم توصیه می شود. مصرف کود در زمستان و زمانی که درختان درگیر سرما و یخبندان هستند تاثیر چندانی ندارد چرا که در آن زمان درخت خواب است و جذب زیادی ندارد.

بهترین زمان استفاده از کود گلدهی در روز

زمان استفاده از گلدهی
زمان استفاده از گلدهی

زمان روز برای کود دهی بسیار مهم است. به عنوان مثال ، اگر قصد استفاده از کود برای سبزیجات را دارید، در خنک ترین قسمت روز آن را مصرف کنید.

برای خوشه های گیاهان و فرمول های دانه ای ، بهترین زمان برای کود دادن زمانی است که آبیاری می کنید تا مواد مغذی شروع به تجزیه و رسیدن به ریشه های گیاه کنند.

این امر همچنین از سوختن ریشه جلوگیری می کند. در هر نوع استفاده از کود ، بهتر است کاملاً آبیاری کنید تا غذای گیاه به ریشه گیاه برسد و کاملا جذب شود تا بیشترین سود را داشته باشد. از مصرف کود زیاد خودداری کنید و ترجیحاً یک آزمایش خاک انجام دهید تا ببینید کمبود مواد مغذی در باغ شما چیست.

 معرفی کود مونو آمونیوم فسفات آرمافرت

کود آمونیوم فسفات آرمافرت با فرمولاسیون NPK12-61-00 از انواع کود های مفید برای گلدهی است. این کود دارای 12 درصد نیتروژن و 61 درصد فسفر می باشد که درصد بسیار زیادی در انواع کود محسوب می شود. فسفر موجود در این کود جوانه زایی را در گیاهان افزایش می دهد و به دنبال آن گلدهی بسیار رونق می یابد. استفاده از این کود به دو صورت آبیاری و محلول پاشی امکان پذیر است. زمان استفاده از کود گلدهی مونو آمونیوم فسفات معمولا قبل از ورود گیاه به مرحله رشد زایشی و تولید غنچه و گل و همچنین همزمان با زمان گلدهی آن است.

معرفی کود پتاس مایع تانسو

کود پتاسیم مایع 45 درصد تانسو یکی از محصولات شرکت آرمان بذر سپاهان است. این کود دارای 45 درصد پتاسیم مایع است که به صورت آبیاری و محلول پاشی برای انواع گیاهان استفاده می گردد. مصرف این کود در گیاهان باعث افزایش گلدهی و به دنبال آن افزایش تولید محصول می شود. کود تانسو کیفیت و اندازه ی میوه را بهبود می بخشد و برای بهتر کردن طعم محصول نیز کاربرد دارد. پتاسیم بالای موجود در این کود باعث مقاوم کردن گیاه نسبت به تنش های محیطی مانند سرما زدگی و حمله ی آفات و بیماری ها نیز می شود.

در بین انواع مختلف کود های پتاسیم مایع موجود در بازار کود پتاسیم تانسو بسیار با کیفیت و اقتصادی است. این کود به راحتی می تواند  با کود های مشابه خارجی رقابت کند. فرمولاسیون ساخت این کود به صورتی است که به راحتی در آب حل شده و کاملا توسط گیاه جذب می شود و عناصر سنگین و مضر در این کود وجود ندارد. زمان استفاده از کود پتاس مایع تانسو قبل و در هنگام گلدهی انواع گیاهان است.

نکته: از محلول پاشی کود روی شکوفه درختان میوه خودداری کنید.

کود پتاسیم تانسو را می توانید از نمایندگی های معتبر شرکت آرمان بذر تهیه کنید، برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت