کاشت زردآلو

بازدید: 2,318 بازدید
آموزش کاشت زردآلو
2.5/5 - (2 امتیاز)

درخت زرد آلود از انواع درختان میوه هسته دار هست که تقریبا در همه ی باغ ها کاشت می شود. کاشت زرد آلو علاوه بر اینکه بسیار سود آور است طرفداران زیادی نیز دارد و به خاطر بازار پسندی خوب این محصول صرفه اقتصادی زیادی نیز دارد. بر اساس آخرین آمار سازمان خواروبار جهانی (فائو) ایران با تولید سالانه 240 هزار تن زردآلو بعد از کشورهای ترکیه ، ازبکستان ، ایتالیا و الجزایر پنجمین تولیدکننده این میوه در جهان است. در این مطلب همراه آرمان بذر سپاهان باشید.

آب و هوای مناسب برای کاشت زردآلو

کاشت درخت زرد آلو در مناطقی با آب و هوای معتدل و نسبتا گرم بهترین جوابدهی را خواهد داشت. در مناطقی که آب و هوای معتدل دارند بعد از دو سال درختان به باردهی می رسند و در مناطقی که آب و هوای نسبتا سردسیر دارد این اتفاق پس از 4 سال می افتد. وجود آفتاب برای رشد و باردهی این درخت نیاز است و ممکن است عدم رعایت فاصله استاندارد بین درختان و تراکم زیاد باعث رشد علفی و باردهی کم درختان زردآلو شود.

درختان زرد آلو تحمل گرما و سرمای بیش از حد را ندارند و در این آب و هوا رشد خوب و باردهی مناسبی نخواهند داشت و به مرور کاملا خشک می شوند. 1000 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی گراد برای تامین نیاز سرمایی درخت زردآلو در سال نیاز است، بنابرین در مناطقی که دمای هوا این شرایط را دارا نمی باشد اقدام به کاشت این درخت نکنید. همچنین رطوبت نسبی محیطی کمتر از 12 درصد و سرعت باد کمتر از 10 کیلومتر بر ساعت در موعد گرده افشانی محیط مناسب کاشت درخت زردآلو می باشد.

خاک مناسب برای کاشت زردآلو

بهترین مکان برای کاشت زرد آلو و احداث باغ در مکان هایی است که خاک حاصلخیز و عمیق باشد و زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک های سفت و آهکی برای کاشت درخت زردآلو مناسب نیستند. خاک هایی که املاحی مانند نمک، بور، کلرید به مقدار زیاد دارند به ریشه ی درختان زرد آلو آسیب زده و رشد و باردهی این درختان را با مشکل مواجه می کند. شوری بالای 5 دسی زیمنس رشد درخت را با مشکل مواجه می کند.

درخت زردآلو به طور متوسط تا 15 درصد آهک خاک را به راحتی تحمل می کند ولی افزایش مقدار آهک خاک به بیش از 25 درصد باعث اختلال در جذب عناصر غذایی می شود که خود این مسئله موجب کاهش عملکرد رویشی و زایشی درخت خواهد شد. PH مورد نیاز برای کاشت در حدود 5/5 تا 5/7 می باشد ولی ریشه های درخت زردآلو می تواند تا 2/8 را تحمل کند.

روش کاشت درخت زرد آلو

هسته های زرد آلو را چندین روز در دستمال مرطوب یا در آب خیس کنید تا جوانه بزند و داخل گلدانی کوچک که با خاک سبک و غنی پر شده است بکارید. ترکیب خاک برگ و خاک باغچه به همراه شن و ماسه می تواند برای کاشت زردآلو مناسب باشد. پس از رشد گیاهچه می توانید آن را به زمین اصلی منتقل کنید.

روش دیگر کاشت زرد آلو از طریق نهال است. کاشت نهال های دو تا سه ساله زرد آلو می تواند تا میزان زیادی در زمان صرفه جویی کند تا باغ شما زودتر به باردهی برسد.  برای کاشت نهال باید گودالی در زمین اصلی حفر کنید و لایه زیرین آن را با کود حیوانی یا کودهای گرانول بپوشانید و سپس یک لایه خاک ریخته و سپس نهال را بگذارید و با خاک معمولی پر کنید.

بهتر است در اولین آبیاری از قارچکش استفاده کنید تا خاک و ریشه های گیاه ضد عفونی شوند. برای کاشت درخت زرد آلو بهتر است فاصله استاندارد را بین درختان رعایت کنید تا رشد درختان به صورت علفی نشود و به اندازه استاندارد با حداکثر باردهی برسد. برای کاشت زردآلو، باید فاصله‌ ای بین 6 تا 7 متر میان آن‌ ها مشخص کنید.

کوددهی درخت زردآلو

کوددهی درخت زردآلو
کوددهی درخت زردآلو

بعد از کاشت زرد آلو نوبت به مرحله ی داشت و نگهداری درخت تا زمان باردهی می رسد. در مرحله داشت تغذیه مناسب و آبیاری درست باغ بسیار اهمیت دارد. توجه داشته باشید که درختان زردآلو به آبیاری زیادی احتیاج ندارند. تنها در صورت خشک شدن کامل خاک می توانید اقدام به آبیاری کنید که این مدت زمان برای مناطق مختلف متفاوت است.

در مناطقی که آب و هوای گردم و خشک دارند در تابستان در حدود 5 تا 10 روز یکبار آبیاری کنید و در زمستان نیازی به آبیاری ندارد. تغذیه و کوددهی درخت زردآلو در مراحل رشدی مختلف متفاوت است. در ادامه جدولی برای راحتی شما تهیه کرده ایم تا بتوانید به راحتی کود مورد نیاز درخت زردآلوی خودتان را انتخاب و خریداری کنید. همچنین برای آگاهی از کود افزایش بازدهی روی لینک کلیک کنید.

     

 

 

زمان مصرف
طریقه مصرف
نوع کود
عناصر موجود در کود
زمستان
چالکود
کود سولفات پتاسیم آرمافرت، چالکود تانسو، سولفات منیزیم آرمافرت، سولفات روی آرمافرت
نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، عناصر میکرو
زمان تورم جوانه ها، قبل از گلدهی
محلول پاشی
فروت ست
نیتروژن، روی، بور
بعد از گلدهی و ریزش گلها
محلول پاشی/آبیاری اول
ویتامین تانسو، آمین استار/هومی استار
تمامی عناصر ماکرو، میکرو و آمینو اسید/هیومیک اسید، پتاسیم
تشکیل اولیه میوه
محلول پاشی/آبیاری
پتاسیم 45 درصد مایع/گوگرد مایع تانسو، ان پی کا 20-20-20 آرمافرت
پتاسیم/گوگرد، هیومیک اسید، فولویک اسید، پتاسیم، نیتروژن، فسفر،آمینو اسید
فندقی شدن میوه
محلول پاشی/آبیاری
کود کلات میکرو/سولفات پتاسیم آرمافرت
آمینواسید، تمامی عناصر میکرو/گوگرد، پتاسیم
رسیدن میوه و درشت شدن
آبیاری/محلول پاشی
هومی پلاس/پتاسیم 45 درصد مایع
پتاسیم، هیومیک اسید، فولویک اسید، عصاره جلبک دریایی/پتاسیم
بعد از برداشت محصول در پایان فصل
محلول پاشی
کلسیم بور تانسو
نیتروژن، کلسیم، بور، آمینو اسید

تمامی کود های توصیه شده از محصولات شرکت آرمان بذر سپاهان می باشد که کیفیت بسیار خوبی دارد و به نیاز درختان زردآلو به خوبی پاسخ خواهد داد.

شرکت آرمان بذر سپاهان با ده ها سال سابقه بهترین و با کیفیت ترین کود های شیمیایی و ارگانیک را تولید و وارد می کند.

سبد کالایی این شرکت بسیار کامل و متنوع است و از انواع مختلف این کود ها می توان در مراحل رشدی درخت زرد آلو و به منظور های رشد و باردهی این درخت استفاده کرد.

روش مصرف این کود ها با یکدیگر متفاوت است و برای گیاهان مختلف روی بسته بندی هر محصول روش مصرف آن کامل نوشته شده است.

بهتر است قبل از مصرف کود با انجام آزمایش خاک از عناصر موجود در خاک آگاه شوید و بر طبق آن جدول کودی تهیه و برای گیاه استفاده کنید.

 قبل از اختلاط کود ها حتما با کارشناس مشورت کنید.

قبل از خرید کود از اصل بودن کالا مطمئن شوید و از نمایندگی های معتبر خرید کنید.

 برای خرید کود به صورت آنلاین و حضوری با ما تماس بگیرید.

نویسنده: مهندس نیلوفر مسیبی، کارشناس ارشد گیاهپزشکی

دسته بندی برنامه کودی گیاهان بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت