کود فروتست مایع و مزایای آن برای گیاه

بازدید: 4,677 بازدید
کلات فروت ست
Rate this post

از مواردی که برای باغداران خیلی اهمیت داره، افزایش میوه‌ها و عملکرد درخته. در اوایل فروردین ماه و اواخر اسفند که خاک دمای پایینی داره و برگ­ها هنوز به وجود نیومدند و علاوه بر این سرعت جریان شیره گیاهی نیز خیلی آهسته هست، تغذیه جوانه‌ها از اهمیت زیادی برخورداره. در این مقاله همراه آرمان بذر سپاهان باشید.

کود فروتست یا کود بهاره

کود فروت­ست (Fruit Set) که به کود بهاره نیز معروفه یک کود کشاورزی مایع یا جامد هست و اسمش به این علت فروت­سته که به مرحله صفر تشکیل میوه در نهنج فروت­ست گفته می­شه. این کود یک کود بهاره­ ی محرک زیستی و یک مکمل غذایی برای درختانه که به رشد و باردهی ­شون کمک می­کنه و با تأمین ریزمغذی­ ها باعث فعال­تر شدن گیاه در پایان فصل سرما می­شه. به نظر می­رسه که فروت­ست با تنظیم هورمون­ های رشد و یا شاید با افزایش جریان کربوهیدرات­ ها و مواد مغذی معدنی به تخمدان ­ها یا میوه ­های در حال رشد، میوه­ دهی رو کنترل می­کنه. همچنین این کود مقدار گلدهی و تولید میوه رو بیش­تر می­کنه و باعث افزایش رشد و توسعه گیاه می­شه.

فروت­ست برای کلیه درختان میوه و خشکباری مانند سیب، گلابی، زیتون، مرکبات، پسته، بادام،گردو، درختان هسته ­دار، انگور و سایر محصولات باغی پیشنهاد می­شه.

از مزایای کود فروت­ست میشه به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش انرژی گیاه

افزایش گلدهی و تشکیل میوه ­های سالم

بهبود گرده­ افشانی مؤثر در بهار

افزایش تبدیل گل به میوه‌

بهبود کیفیت میوه

افزایش مقاومت گیاه و جوانه ­های گل به سرما، تنش ­های محیطی و آفات

کاهش ریزش شکوفه، میوه و برگ‌

افزایش گل­انگیزی

کاهش سال ­آوری درختان میوه

بهبود تشکیل و تکامل تخمک

 

افزایش تبدیل گل به میوه با فروت ست
افزایش تبدیل گل به میوه با فروت ست

نقش عناصر تشکیل دهنده کود فروت­ست؟

از نظر مواد غذایی، اصلی ­ترین عناصر موجود در فروت­ست عبارتند از سه عنصر بر، ازت و روی که نقش­شون رو در این بخش توضیح می‌دیم:

بر

پس از محلول ­پاشی در مرحله تورم جوانه ­ها، عنصر بر از دیگر اندام­ های درخت به سمت جوانه­ ها انتقال پیدا می­کنه. در نتیجه غلظت این عنصر در جوانه­ ها چندین برابر حد معمول خواهد بود. بر، یک عنصر کلیدی در گرده ­افشانی و برداشت محصوله. از سوی دیگر، عمر دانه گرده و طول لوله گرده مستقیما به عنصر بر بستگی دارند.

در گل­ها، بر جهت رشد لوله گرده مورد نیاز بوده و باید توسط کلاله تامین بشه. برای مثال، دلیل پوکی مرحله اول پسته در نیمه دوم فروردین، کمبود عنصر بره. مصرف به موقع بر، ظرفیت تولید پرچم رو افزایش میده. این عنصر بطور غیرمستقیم باعث افزایش قند در شیره گل و بنابراین جذابیت بیش­تر برای حشرات می­شه.

ازت

مصرف ازت باعث افزایش تقسیم سلولی و تشکیل گل در سال آینده میشه و همچنین ازت هیدرات­کربن لازم برای جوانه­ های تازه تشکیل شده رو تأمین می­کنه و بنابراین سال ­آوری درختان میوه رو کاهش می­ده. از سوی دیگر، مصرف کودهای ازته در پاییز می­تونه باعث افزایش اندازه برگ در سال بعد شه، اما مصرف بیش از حد آن، منجر به تحریک رشد رویشی و در نتیجه کاهش تشکیل میوه میشه. بعلاوه بر مقاومت جوانه­ ها به سرما و زنده مانی­شون در فصل رشد بعد تأثیر مثبت داره.

روی

روی از عناصریه که در رشد و عملکرد گیاه نقش بسزایی ایفا می­کنه. بیدار شدن به موقع جوانه ­ها از خواب زمستانه و گرده­افشانی موفق، مهم­ترین نقش عنصر روی در درخته و دیده شده باغ­هایی که مشکل کمبود روی دارند،  دیرتر از باغ­های بدون کمبود از خواب بیدار می­شند. بعلاوه فاصله میانگره ­ها کوتاه ­تر شده و سرشاخه ­ها حالت جارویی پیدا می­کنند.

چیزی که در نهایت باعث عملکرد بهتر دانه می‌شه؛ عمل لقاحیه که به واسطه­ ی عنصرهای کود فروت­ست (بر، ازت و روی) در تخمک گیاه صورت می­گیره. به­ علاوه، برای افزایش مقاومت گیاه از تلفیق آمینواسید، فولیک­اسید و جلبک دریایی نیز در ترکیب کود فروت­ست استفاده می‌کنند.

نقش فروت ست در پر شدن پسته
نقش فروت ست در پر شدن پسته

زمان مصرف کود فروت­ ست

بهترین زمان مصرف این کود اواخر فصل سرما و اوایل بهاره که درخت از خواب زمستانی بیدار می­شه. به عبارت دیگر، زمانی که جوانه­ های درخت شروع به متورم شدن می­کنند، بهترین زمان برای استفاده از کود بهاره­ ست که جذب کود در بیش­ترین مقدارشه. چرا که در این مرحله، چون بین فعال شدن ریشه و اندام­ های هوایی از نظر زمانی اختلاف وجود داره، ریشه­ ها هنگامی که جوانه­ ها نیاز زیادی به مواد غذایی دارند، بخوبی فعال نیستند و نمی­تونند مواد غذایی رو در زمان مناسب در اختیار جوانه ­ها قرار بدن.

بنابراین فعال شدن جوانه­ ها دچار مشکل می­شه و میزان باروری و تولید محصول به شدت افت می­کنه. پس محلول ­پاشی کود فروت­ست، باعث می­شه مواد غذایی به سرعت و در زمان مناسب در اختیار جوانه­ ها قرار گیرد، در نتیجه تشکیل گل و گرده­افشانی با راندمان بالایی اتفاق می­افته.

همچنین می­شه این کود رو پس از برداشت میوه و قبل از ریختن برگ­های درخت مورد استفاده قرار داد. این کاربرد می­تونه سال­آوری رو در درختان کنترل کنه. در این زمان، چون اندام­ های اولیه­ ی گل داخل جوانه­ ها تشکیل می­شند، مرحله بسیار حساسی برای گیاهه و بنابراین در دسترس بودن عناصر روی، ازت و بور، تقویت و افزایش مقدار ذخیره انرژی جوانه ­ها را به دنبال خواهد داشت.

بطور کلی در طول فصل رشد، می­توان تا حداکثر ۳ نوبت از این کود استفاده کرد:

نوبت اول بلافاصله پس از برداشت میوه، نوبت دوم اوایل بهار، در زمان تورم جوانه­­ ها و باز شدن اولین برگ‌ و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه ­­ها.

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست
بهترین زمان محلول پاشی فروت ست

نکات مربوط به استفاده از کلات فروت­ ست :

– همواره محلول­ های شیمیایی را در زمان مناسب به گیاه اضافه کنید.

– برای مقدار مصرف هر محلول با کارشناس کشاورزی مشورت کنید.

– در مصرف محلول­ ها بویژه برای گیاهانی که به تازگی به مرحله میوه­ دهی رسیده­ اند، افراط نکنید.

– برخلاف گیاهان جوان، برای گیاهان مسن سعی کنید از حداکثر مقدار توصیه شده ­ی محلول­ های شیمیایی استفاده کنید.

– محلول­ پاشی رو اول صبح یا عصر و در هوای ملایم و بدون باد انجام بدید.

–  از ترکیب کردن کود فروت­ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن­ های معدنی پرهیز کنید.

– اگر در منطقه میزان بر در آب آبیاری و برگ بالاست، به دلیل مسمومیت، عنصر بر را از ترکیب کود فروت­ست حذف کنید.

– از محلول­پاشی در هوای گرم جدا خودداری کنید.

 

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت