هرس درخت

بازدید: 1,778 بازدید
هرس درخت
4/5 - (1 امتیاز)

درخت چگونه عمل می کند؟

قبل از بحث در مورد هرس درخت ، باید در نظر بگیریم که درخت چیست و چگونه کار می کند. شناخت فرآیندهای مربوط به رشد درخت به ما کمک می کند تا اصول هرس درخت را درک کنیم. پس در این مقاله همراه آرمان بذر سپاهان باشید.

درخت ارگانیسم زنده ای پویا است که دارای یک سیستم چوبی خود نگهدارنده است. 

از طریق فرآیند فتوسنتز ، درخت کربن را از جو به قند تبدیل می کند ، که از آن برای ساختن عناصر سازنده سلولز و لیگنین استفاده می کند. 

قندهای تولید شده از طریق ناحیه داخلی در سراسر درخت به جایی که مورد نیاز است منتقل می شوند. قندهایی که بلافاصله مورد نیاز نیستند در تنه ، شاخه ها و سیستم ریشه زایی ذخیره می شوند.

ریشه های درخت آب و سایر مواد مغذی و معدنی ضروری را از خاک جذب می کنند و سپس از طریق عروق لوله ای  به برگ ها منتقل می شوند. این مواد معدنی ، به همراه قندهای تولید شده از طریق فتوسنتز ، برای تولید گل و متعاقباً میوه برای پ استفاده می شود. البته علت میوه ندادن درخت را میتوانید در این قسمت بخوانید.

چرا هرس درخت باید انجام شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که درختان نیاز به هرس دارند. این دلایل می تواند شامل بهبود ساختار درخت ، از بین بردن شاخه های خطرناک یا معیوب باشد. کاهش سایه ، کاهش بار باد یا ایجاد فاصله بین درخت و یک سازه و… با این حال در هرس درخت باید دقت شود ، زیرا از بین بردن یک شاخه خیلی بزرگ می تواند منجر به ورود بیماری به درخت از طریق زخم یا برگ های باقی مانده شود ، یا به دلیل از بین رفتن بیش از حد مواد تحمل کننده برگ ، از قدرت درخت کاسته شود.

قبل از حذف هر شاخه باید سوالات زیر را بپرسید:

نتیجه حذف این شاخه چه خواهد شد؟
آیا بریدگی بزرگی برجای خواهد گذاشت؟
آیا سطح وسیعی از قسمت حاوی برگ را از بین می برد؟
آیا درخت در مقابل خطر ابتلا به بیماری باز خواهد ماند؟

اگر سوالات بالا با یک “نه” پاسخ داده شود ، حذف شاخه می تواند ادامه یابد. درک این نکته بسیار مهم است که از بین بردن شاخه های درخت می تواند یک روند خطرناک باشد و ایمن ترین گزینه ، به ویژه اگر شاخه را از زمین نمی توان به دست آورد ، استفاده از یک شخص مناسب آموزش دیده است.

نحوه هرس درخت

شاخه ها روزگاری جوانه هایی بودند که به شاخه تبدیل می شدند و با گذشت زمان و رشد فزاینده ، شاخه تشکیل می شدند. همانطور که درخت یک حلقه رشد سالانه تولید می کند ، شاخه نیز چنین می کند و پیوستگی شاخه به درخت را تقویت می کند. این نقطه اتصال گاهی نواری از پوست برجسته را نشان می دهد که به عنوان “برجستگی پوست شاخه” شناخته می شود در قسمت بالا و کناره های شاخه و “یقه شاخه” ، که اطراف پایه شاخه است.

برای کوچک نگه داشتن زخم تا حد ممکن ، استاندارد انگلیس برای هرس درخت (BS 3998: 2010 Tree Work) بیان می کند که قطر برش نهایی نباید از یک سوم شاخه یا ساقه اصلی فراتر رود.

 نکات مهم هرس کردن درختان

برای برداشتن شاخه ، باید دنباله ای از برشهای مرحله ای ایجاد شود که برش کم عمق ابتدا در قسمت زیرین انجام می شود . برش نهایی هرس درخت را می توان در خط الراس پوست شاخه و یقه شاخه انجام داد. هنگام برداشتن شاخه ، برش نهایی باید از خط الراس پوست شاخه تا یقه شاخه ، در امتداد خط قرمز خال در شکل 1 ایجاد شود.  بعضی از شاخه ها یقه شاخه مشخصی را تشکیل نمی دهند ، درصورتی که این اتفاق افتد ، باید برش ایجاد شود تا در حالی که زخمی با قطر کم ایجاد می شود ، به برجستگی پوست شاخه آسیب نرساند.
 اگر شاخه ای با قطر بزرگ برداشته شود ، خطر ورود بیماری به زخم افزایش می یابد. قارچ ها و باکتری های خاصی می توانند از طریق این زخم ها وارد درخت شده و باعث از بین رفتن ساختار چوبی درخت شوند. اگرچه پوسیدگی از نظر چرخه زندگی درختان یک فرآیند طبیعی است ، اما پیشرفت این فرآیند با هرس نادرست می تواند عواقب جدی را به همراه داشته باشد و سلامت و یکپارچگی ساختاری درخت را به خطر بیندازد.
موقعیت مطلوب برش هرس نهایی
موقعیت مطلوب برش هرس نهایی

چه زمانی درخت را هرس کنیم؟ بهترین موقع برای هرس کردن درخت

اگر تصمیمی برای هرس درخت یا برداشتن شاخه گرفته شده باشد ، در این صورت باید در مورد زمان انجام کار تصمیم گیری شود. به طور کلی هرس باید بعد از “برافروختگی” و سفت شدن برگها انجام شود ، بنابراین اواخر بهار تا تابستان. برخی استثنائات وجود دارد .

 زیرا برخی از گونه ها مانند توس ، گردو و افرا ، اگر در اوایل بهار هرس شوند ، شیره ریزی می کنند و خطر از دست دادن قندهای ارزشمند را دارند . بنابراین هرس این درختان در تابستان یا اواسط زمستان انجام می شود.

گونه های متعلق به جنس Prunus مانند گیلاس تا حدی به تولید رزین یا صمغ برای کمک به دفاع در برابر عوامل بیماری زا مربوط به زخم متکی هستند.

 بنابراین هرس درخت باید در تابستان انجام شود. به طور کلی ، هرس باید از دوره هایی که چوب در معرض شرایط سخت مانند خشکسالی ، یخبندان و دوره های شکل گیری قارچ (پاییز) باز خواهد ماند ، خودداری کند.  لازم به ذکر است که در بیشتر شرایط ، مگر اینکه نقص ساختاری بالقوه خطرناکی وجود داشته باشد که باید برطرف شود .

 همیشه بهتر است درختان را هر چه کمتر هرس کنید. زیرا حذف مقدار زیادی چوب و شاخ و برگ باعث کاهش توانایی درخت در فتوسنتز می کند و می تواند درخت را تحت فشار قابل توجهی قرار دهد.

منبع

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت