کود NPK

3/5 - (2 امتیاز)

کود npk چیست؟

کود npk یک نوع کود کشاورزی و کود کامل و پر کاربرد در صنعت کشاورزی می باشد. این کود سه عنصر مهم نیتروژن فسفر و پتاسیم را برای رشد و تقویت و پرورش محصولات کشاورزی و همچنین گیاهان و درختان را در خود دارد. این کود با توجه به داشتن این عناصر مهم، باعث تقویت و رشد گیاهان و درختان می‌شود. این عناصر می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی علت میوه ندادن درخت میزان باروری و کیفیت میوه و ثمر درختان و گیاهان داشته باشد.

کود کامل یا همان npk،  گریدهای متفاوت و مختلفی دارد. هر کدام بسته به شرایط آب و هوایی و خاک کاربردی برای تمامی درختان و گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله همراه آرمان بذر سپاهان باشید.

کود کامل یا کود npk
کود کامل یا کود npk

چرا استفاده از کودهای npk مناسب می باشد؟

 معمولاً استفاده از هر نوع کود عالی برای رفع مشکلات و نیازها، در تغذیه درختان و شاخه و برگ های آنها، مناسب می باشد. مطمئنا کسانی که می خواهند یک باغ سالم و پربار داشته باشند، ترجیحاً از کودهای آلی استفاده می‌کنند. مثلاً کسانی که می‌خواهند به اندازه کافی از باغ و درختان خود ثمر و میوه مناسب به دست بیاورند کود npk را انتخاب می‌کنند. این باعث می شود که تمامی نیاز های ضعف را شناسایی و آنها را برطرف کند‌.

 کود npk سرشار از مواد معدنی و مغذی لازم جهت تغذیه درختان و گیاهان می‌باشد . این کود به طور چشمگیری در بهبود ثمردهی و تقویت رشد درختان و همچنین طعم میوه آنها و ماندگاری مواد غذایی موجود در میوه ها تاثیر دارد.

کود کامل آرمان بذر
کود کامل آرمان بذر

مزایای استفاده از کود npk

همانطور که گفتیم این کود با تامین مهمترین عناصر مورد نیاز برای رشد و تقویت گیاهان، درختان و تمامی محصولات کشاورزی، تاثیر بسیار مهمی بر زندگی و طول عمر این محصولات دارند. در اینجا به تشریح این تاثیرات می‌پردازیم:

  • نیتروژن

نیتروژن موجود در این نوع کود، باعث تقویت رشد شاخ و برگ درختان و گیاهان می‌شود . همچنین رشد نهال هایی که به تازگی کاشت شده اند را افزایش می دهد.

علاوه بر اینها، برای تولید میوه  بذر گیاه بسیار موثر می‌باشد . همینطور باعث می‌شود که عملیات فتوسنتز در درختان بهتر شود و کیفیت ثمر درختان را بهتر کند. بنابراین  در زمان گلدهی استفاده از کود npk نیتروژن بالا برای درختان بسیار موثر است. برای مطالعه مقاله علائم کمبود نیتروژن در گیاه روی این قسمت کلیک کنید.

  • فسفر

وجود فسفر در کود npk باعث رشد ریشه گیاهان و درختان می شود. همچنین میزان گل دهی در درختان میوه را بهبود می بخشد و باعث افزایش ثمر و باروری بیشتر در  گیاهان و درختان می‌شود. علائم کمبود فسفر در گیاه نیز از این قسمت قابل مشاهده است.

  • پتاسیم

وجود عنصر پتاسیم موجود در کود نیز تاثیر کلی بر روی رشد و ثمردهی و تقویت درختان و محصولات کشاورزی دارد.

از جمله عملکرد پتاسیم برای گیاه این است که:

  • کیفیت گل و میوه درختان و گیاهان را افزایش می دهد.
  • باعث کاهش بیماری ها در درختان و گیاهان می شود.
  • باعث گلدهی بیشتر در درختان زینتی می‌شود.
  • باعث رشد و درشت شدن میوه ها در درختان میوه و همچنین رنگ انداختن میوه آنها می‌شود.

از جمله موارد مهم استفاده از کود کامل پتاس بالا مثل کود 5 5 45 در سن سه ماهه تا یک سالگی درختان برای تقویت انها می باشد.

کود ان پی ک یک کود شیمیایی است
کود ان پی ک یک کود شیمیایی است

استفاده از کود کامل یا ان پی ک به چه صورت می باشد؟

این کود دارای گریدهای مختلفی است . برای استفاده هر کدام از گریدهای آن، ابتدا نوع خاک را آنالیز می‌کنند و سپس بر حسب نوع خاک و میزان نیاز آن به هر کدام از عناصر این کود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین منظور مقاله نمونه برداری خاک را حتما بخوانید.

مثلاً، در صورت اینکه هدف از مصرف کود npk این باشد که میزان گلدهی درختان بیشتر شود، استفاده از گریدی که فسفر بالایی داشته باشد مثل کود 12 61 0 برای این درختان مناسب است. تا باعث شود که شکوفه‌های بیشتری بر روی ظاهر شود. و یا در صورتی که بخواهیم سبزیجات پر برگ شوند و در کل برای پرورش انواع سبزیجات، باید از نوعی که نیتروژن داشته باشد انتخاب کنیم ( مثل کود 20 20 20).و یا اینکه برای پرورش گوجه و اکثر صیفی جات، باید از کودی که پتاسیم بالایی داشته باشد استفاده کنیم. مانند کود 5 5 45 یا کود 12 12 36 و یا کود 15 5 30.البته توجه نمایید که مصرف کود حتما باید با مشاوره کارشناس صورت بگیرد.

همانطور که گفتیم استفاده از کود npk در زمان‌های برای درختان مختلف و یا گیاهان مختلف متفاوت است. علاوه بر این در زمان های مختلف نیز میزان متفاوتی از این کود، برای استفاده مورد نیاز می باشد. به این معنی کهً بعضی از گیاهان در زمان رشد برگ‌هایشان، به میزان نیتروژن بالایی نیاز دارند و در زمانی که ثمر می‌دهند نیتروژن مورد استفاده آنها کمتر می شود. بنابراین برای انتخاب نوع کود بر اساس نیاز گیاه و  نیاز خاک  باید توجه کرد.

نحوه استفاده از کودهای NPK

در ابتدا اگر از روش های کود دهی اطلاعی ندارید مقاله ی مربوط به آن را بخوانید. روش های استفاده و مصرف کود npk  به روش های مختلفی می‌باشد که در اینجا به معرفی روش های گوناگون مصرف این نوع کود می‌پردازیم:

  • مهم ترین روش و بهترین روش استفاده از کود npk به روش آبیاری می باشد چرا که این کود قابلیت بسیار زیادی در حل شدن در آب دارد و با این روش، به راحتی مورد تغذیه گیاهان قرار می‌گیرد و همچنین اینکه کشاورزان به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند.
  • دومین روش استفاده از کود کامل npk این است که به صورت محلول پاشی آن را بر روی زمین و در زیر درختان می باشند که این روش به راحتی قابل استفاده می باشد چرا که دستگاه‌های مختلف کود باش با توجه به اینکه دانه‌ای کود npk به صورت درشت می باشد به راحتی نمی توانند این کار را انجام دهند.

روش دیگر استفاده از این کود همان روش هیدروپونیک است. در این روش یک مقدار معینی از کود را در مخزن های بزرگ آب حل می کنند و از طریق آبیاری از طریق لوله های آب  در ریشه گیاهان می‌ریزند. در این روش استفاده از کود npk باید یک نکته را کاملاً در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید که در این روش، کود باید به طور کامل در آب حل شده باشد که اگر محلول کود و آب به صورت یکدست  نباشد و کاملا حل نشده باشد،ممکن است که لوله های آبی که برای انتقال آن در نظر گرفته شده است، دچار رسوب شوند.

کود ان پی ک
کود ان پی ک

زمان مصرف کود کامل چه زمانی است؟

معمولاً برای اکثر کشاورزان باغداران و کسانی که اقدام به کاشت نهال و درخت می کنند این سوال پیش می آید. که زمان دقیق مصرف کود npk چه زمانی است. در اینجا لازم است که یادآور شویم  بهترین زمان برای استفاده از این کود در اوایل بهار و زمانی که گیاهان و درختان شروع به رشد می‌کنند می‌باشد و چرا که در این زمان سرما کم کم رو به کاهش می رود و شروع هوای نرم و ملایم بهاری است و بهترین زمان برای تغذیه گیاهان می باشد.

 نکته‌ای که قابل ذکر است این است که به هیچ عنوان نباید این کود را در زمان های زودتر استفاده کرد چرا که استفاده زودهنگام از آن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روند رشد و تقویت گیاهان شود و ممکن است تاثیر آن بر عکس باشد.

کود NPK یا کود کامل از کجا تهیه کنیم

آرمان بذر سپاهان یکی از بهترین تولیدی‌های کود npk می‌باشد که برای تهی این کود می‌توانید از طریق وب سایت این مجموعه به آدرس https://armanbazr.com/  اقدام کنید.

آیا کود npk، کود کامل است یا کود ناقص؟

به کودی مانند کود npk که حاوی هر سه ماده اصلی باشد کود کامل گفته می شود.
به کودی مانند کود npk که حاوی هر سه ماده اصلی باشد کود کامل گفته می شود.

 

کود کشاورزی در واقع ماده ای است که برای تامین چند عنصر به خاک اضافه می شود و سبب حاصلخیزی خاک می شوند. دو دسته کود ارگانیک و کود شیمیایی وجود دارد. کود های معدنی همان کود های مصنوعی هستند و در غلظت های مناسب فرموله می شوند. این کود ها  از ترکیب سه ماده ازت، فسفر و پتاسیم حاصل می شوند و به همین جهت عنوان کود npk به آن ها تعلق می گیرد.

به کودی مانند کود npk که حاوی هر سه ماده اصلی باشد کود کامل گفته می شود. کودی که فقط یکی یا دو مورد از آن ها را تامین کند کود ناقص محسوب می شود. استفاده از کود کامل برای هر باغچه ای منطقی به نظر می رسد در حالی که این کار همیشه بهترین انتخاب نیست.

چگونه از کود npk می توان استفاده کرد؟

کود npk به راحتی در آب حل می شوند و می توان در زمان آبیاری از آن ها استفاده کرد تا به تدریج جذب ریشه های گیاه شوند. راه دیگر استفاده از این کود این است که شما کریستال های آن را روی سطح خاک قرار دهید و با هر بار آبیاری مقداری از کود وارد خاک و جذب ریشه ها شود.

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که آیا می توان این کود را روی برگ ها اسپری کرد؟ تحقیقات نشان می دهد که کلیه مواد غذایی گیاهان از طریق برگ ها هم قابل جذب اند، البته برخی عناصر سریعتر از بقیه توسط برگ ها جذب می شوند. شما می توانید با حل کردن کود npk در آب آن را روی برگ های گیاه اسپری کنید.

کود npk به راحتی در آب حل می شوند و می توان در زمان آبیاری از آن ها استفاده کرد تا به تدریج جذب ریشه های گیاه شوند.
کود npk به راحتی در آب حل می شوند و می توان در زمان آبیاری از آن ها استفاده کرد تا به تدریج جذب ریشه های گیاه شوند.

 

آیا کود npk مضر است؟

علی رغم اثر مثبت کود npk روی خاک و گیاهان اثرات سوء این روی محیط زیست غیر قابل اغماض است. اگر انسان و حیوانات آب حاوی نیترات بالا بنوشند با بیماری هایی چون متهموگلوبین، انواع سرطان و کاهش عملکرد غده تیروئید مواجه می شوند یا ورود فسفر زیاد می تواند سبب بروز بیماری های کلیوی و پوکی استخوان گردد، بنابراین لازم است مدیریت لازم را در زمان مصرف کود npk داشته باشید تا کود بیش از حد مجاز وارد محیط زیست نشود و خسارت به محیط و سلامت جانداران وارد نشود.

آیا کود npk برای همه گیاهان مناسب است؟

انواعی از کود npk که دارای مقادیر بالاتری فسفر هستند به خوبی می توانند سبب تحریک گلدهی شوند.
انواعی از کود npk که دارای مقادیر بالاتری فسفر هستند به خوبی می توانند سبب تحریک گلدهی و میوه دهی شوند. این موضوع میتواند علت میوه ندادن درخت نیز باشد.

 

این کود برای همه گیاهان مناسب است اما همانطور که می دانید این کود دارای انواع مختلفی است و شما باید با توجه به هدف و نوع گیاه خود کود را انتخاب کنید. برای مثال اگر گیاهان برگساره ای دارید بهتر است کودی

استفاده کنید که عدد نیتروژن بیشتری دارد که می تواند رشد برگ را تقویت کند ( مثل کود 20 20 20 یا کود 15 5 30). اما اگر قصد پرورش گل را دارید باید کودی استفاده کنید که میزان فسفر بالاتری دارد ( مثل کود 12 61 0 یا کود 12 12 36).

انواعی از کود npk که دارای مقادیر بالاتری فسفر در مقایسه با نیتروژن و پتاسیم هستند به خوبی می توانند سبب تحریک گلدهی شوند. شما با تهیه کود 12-61-0 از آرمان بذر سپاهان به خوبی می توانید گلدهی را در گیاهانتان تحریک کنید. انواعی از npk که پتاسیم بالا دارند مقاومت گیاهان را به بیماری ها افزایش می دهند و سبب می شوند گیاه به طور کلی دارای رشد مناسبی باشند.

همچنین قبل از استفاده از کود بهتر است خاک باغچه خود را به آزمایشگاه بفرستید تا میزان عناصر موجود در آن بررسی شود. از این طریق شما بهتر می توانید تعیین کنید که چه توازنی از کود باید در خاک شما برقرار شود و کمبود خاک باغ شما چیست. قبل از خرید کود به خوبی اطلاعات روی بسته بندی کود را بخوانید و همچنین می توانید از مشاوره کارشناسان ما در آرمان بذر سپاهان بهره مند شوید.

 

بهترین زمان برای استفاده از کود npk چه ساعاتی از روز است؟

به طور کلی بهترین زمان برای استفاده از انواع سموم دفع آفات و کود، عصر یا شروع صبح تا  8 صبح است. این زمان ها بهترین زمان برای کود دهی اند چون نور خورشید وجود ندارد و ترکیبات به بهترین شکل ممکن جذب می شوند.

تاثیر کود npk بر جمعیت میکروارگانیسم های خاک

خاک اصلی ترین حامی حیات روی زمین است و یک سیستم زنده پویا می باشد. میکروارگانیسم های خاک در بازیافت مواد مغذی نقش دارند. در بین میکروارگانیسم ها باکتری ها در حفظ سلامت و حاصلخیزی خاک نقش مهمی را ایفا می کنند. این میکروب ها خاک را تجزیه می کنند و سبب بهبود بافت خاک، بهبود نفوذ پذیری و ظرفیت نگهداری آب در خاک می شوند پس وجود این میکروارگانیسم ها برای خاک ضروری است.

بررسی اثر کاربرد کود npk بر میزان محصول دهی برنج نشان داد استفاده از کود npk در مقایسه با کود نیتروژن تنها، کود نیتروژن و فسفر و کود نیتروژن و پتاسیم توانست سبب افزایش فعالیت باکتری های تثبیت کننده نیتروژن شود و از این طریق عملکرد دانه و زیست توده در گیاه افزایش یافت. فراوانی نسبی باکتری های مفید با استفاده از npk افزایش پیدا کرد. در نهایت محققان اعلام کردند استفاده مداوم از کود npk می تواند به حفظ جمعیت باکتری های مفید خاک کمک کند.