کود کشاورزی

3.2/5 - (4 امتیاز)

بررسی انواع کود کشاورزی 

کود ماده ای است که برای تقویت خاک به محیط کشت گیاهان و درختان اضافه میشود تا نیاز های غذایی گیاهان برطرف شود. انواع کود کشاورزی در سه دسته کود شیمیایی، آلی و زیستی قرار دارند. کود کشاورزی آلی از بهترین انواع کود ارگانیک محسوب میشود.

این نوع کود ها بدون افزودنی بوده و ضرری برای محیط زیست ندارند و به علت کربن فراوانی که دارند گیاه را از نظر کربن غنی میکنند. از دیگر انواع کود کشاورزی نوع کود شیمیایی میباشد که در کنار فواید فراوانی که دارد میتواند اثرات تخریبی بر محیط زیست نیز داشته باشد. کود شیمیایی بر اساس نوع عنصر به انواع ازت دار، فسفری، پتاسیمی و غیره تقسیم بندی میشوند. کود شیمیایی از نظر ماکرو المنت  (عناصر پر مصرف گیاه) بودن یا میکرو المنت  (عناصر کم مصرف گیاه) بودن نیز تقسیم بندی میشوند.

کود های دارای عناصر پر مصرف شامل ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و کلسیم و کود های حاوی عناصر کم مصرف شامل آهن، روی، مس، منگنز و بور هستند. کود های زیستی بر خلاف انواع شیمیایی اثرات زیان بار بر طبیعت نداشته و آلودگی های زیست محیطی ایجاد نمیکنند. علاوه بر این مصرف آن در کشاورزی تاثیر منفی بر رشد محصولات و سلامتی انسان ندارد.

فواید کود
فواید کود

بررسی کود شیمیایی

کود شیمیایی از مهم ترین انواع کود کشاورزی میباشد که نقش بسزایی در تامین ماکرو المنت و میکرو المنت های خاک دارند. این نوع کود ها اثر گذاری سریعتر و خلوص بیشتری دارند. این کود ها بر اساس عنصر تقسیم بندی میشوند مثلا ازتی، فسفری و غیره و اگر یک کود همه عناصر را داشته باشد به آن کود کامل گفته میشود.

کود کشاورزی ازت دار به صورت نیترات، آمونیوم و اوره قابل جذب است. در ایران کود اوره رایج ترین کود ازتی میباشد که به کود شکری معروف است. مشکلی که این کود دارد این است که به علت حلالیت بالا به راحتی در خاک شسته میشود ولی نسبت به دیگر انواع کود ازتی قیمت مناسب تری دارد.

بررسی کود آلی

کود کشاورزی از نوع آلی دارای تاثیرات مثبتی بر خاک و رشد محصولات هستند. از مزایای آن حفظ رطوبت خاک و اصلاح بافت آن، افزایش فعالیت های میکروبی خاک، تامین فسفر و گوگرد و نیتروژن خاک میباشد. از انواع کود آلی مانند کمپوست، کود حیوانی و گیاخاک میباشد.

کود های حیوانی شامل مواد دفعی حیوانی است که از دامپروری ها به دست می آید. استفاده از این نوع کود باعث افزایش مواد آلی خاک میشود. گیاخاک شامل بقایای گیاهان میباشد و مخلوط کردن این بقایا با خاک میتواند باعث تقویت خاک شود. کود کمپوست نوعی کود آلی است که با یک روش بازیافتی از پسماند های حیوانی و گیاهی تهیه میشود. درصد خلوص و کیفیت این نوع کود ها به و خواص آن بستگی به نوع حیوان، تغذیه دام و سایر عوامل مشابه بستگی دارد.

فواید کود آلی
فواید کود آلی

بررسی کود کشاورزی زیستی

کود زیستی در واقع میکروارگانیسم های مفیدی هستند که در همزیستی با گیاهان به جذب بهتر عناصر کمک میکنند. کود کشاورزی از نوع زیستی دارای تاثیرات مثبت بر فلور خاک بوده و از ویژگی های مثبت آن تثبیت نیتروژن میباشد. این نوع کود ها شامل میکروارگانیسم های مفید خاک بوده که میتوانند عناصر غذایی را به مواد قابل جذب تبدیل کنند و از این منظر به انواع كود هاي بيولوژيكی شامل انواع  باكتريايي، قارچي، جلبكي و اكتينوميست ها تقسیم بندی میشوند.

برای مثال کود مایکوریزا از انواع کود قارچی بوده که از طریق همزیستی با ریشه گیاهان باعث افزایش جذب مواد غذایی توسط ریشه گیاه میشود. کود های زیستی بر اساس نوع کاربرد نیز در انواع مختلف قرار میگیرند که تثبیت کننده های ازت، اکسید کننده گوگرد، کرم خاکی، حل کننده های فسفات، اکسید کننده های گوگرد از مهم ترین آن ها میباشند.

اکسید کننده های گوگرد دارای باکتری تیوباسیلوس هستند و باعث اکسایش گوگرد میشوند. حل کننده های فسفات باعث تولید فسفر قابل جذب میشوند. تثبیت کننده های ازت با تبدیل ازت هوا به ازت معدنی آن را برای گیاه قابل جذب میکنند. این تبدیل به سه صورت آزاد یا غیر همزیست (ازتوباکتر)، همزیستی (ریزوبیوم ها) و همیاری (آزوسپیریلیوم) انجام میشود.

فواید کود زیستی
فواید کود زیستی

بهترین انواع کود کشاورزی را از کجا تهیه کنیم

برای تهیه انواع کود کشاورزی چه از نوع شیمیایی و چه آلی و بیولوژیکی خلوص و مرغوب بودن بسیار مهم میباشد زیرا کیفیت، بازده تولید و ماندگاری محصولات به کیفیت کودی که استفاده میشود بستگی دارد و یک رابطه مستقیم بین نوع کود و بازدهی محصول وجود دارد.

استفاده از کود های نامرغوب نه تنها به سود کشاورز نمیباشد بلکه باعث میشود که کشاورزان متحمل خسارات فراوانی شوند زیرا کود نامرغوب میتواند باعث خرابی و فساد محصولات شود. شرکت آرمان بذر سپاهان پیشرو در تولید و واردات انواع کود کشاورزی با کیفیت آماده ارائه انواع کود به کشاورزان و باغداران عزیز میباشد.

محصولات این مجموعه دارای مرغوبیت و خلوص بالایی بوده و رضایت بالای مشتریان موید این اصالت میباشد. اگر قصد خرید از محصولات بی نظیر این شرکت را دارید میتوانید با بازدید از وب سایت مجموعه با جزئیات محصولات آشنا شده و با خرید آنلاین یک محصول با کیفیت را بدون دغدغه تهیه کنید.