کود ارگانیک

انواع کود ارگانیک و مزایای استفاده از آن

کود ارگانیک چیست؟

یکی از مسائل مهم در دنیای امروز، تهیه غذای ارگانیک است. طبق این روند کود های آلی در حال تبدیل شدن به گزینه اول برای استفاده در کشاورزی برای اکثر افراد است که به طور گسترده برای تولید انواع میوه­جات و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد. کود ارگانیک همان کود دامی و گیاهی است. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از کود ارگانیک داشته باشیم همان کمپوست ساخته شده از ضایعات حیوانات یا بقایای حیوانات و گیاهان را کود ارگانیک می گویند. عناصر غذایی موجود در کود آلی بیشتر حالت غیر آلی دارد که مستقیما توسط گیاه نمی تواند جذب و مورد استفاده قرار گیرد. لازم است این مواد توسط میکروارگانیسم ها تجزیه و آزاد شود و به مرور توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد.

کمپوست ساخته شده از ضایعات حیوانات یا بقایای حیوانات و گیاهان را کود ارگانیک می گویند.

             کمپوست ساخته شده از ضایعات حیوانات یا بقایای حیوانات و گیاهان را کود ارگانیک می گویند.

انواع کود ارگانیک

این کود ها از مواد گیاهی، مواد معدنی، حیوانات و غیره به دست می آیند.

کود ارگانیک ظرفیت نگهداری آب در خاک را بالا می برد.

                                           کود ارگانیک ظرفیت نگهداری آب در خاک را بالا می برد.

1) کود های ارگانیک حیوانی:

 • پودر استخوان: پودر استخوان حاوی مقادیر زیادی فسفر و کلسیم است و مقداری نیتروژن نیز دارد که می تواند به رشد گل و گیاه کمک کند و سبب افزایش عملکرد شود.
 • پودر خون: این کود به صورت خشک شده است و حاوی مقادیر زیادی نیتروژن است که نیتروژن آزاد شده از آن باعث افزایش سرعت رشد و به گل رفتن گیاه می شود و به عنوان دفع کننده طبیعی آفات نیز محسوب می شود. اما باید کمتر مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت سبب سوختگی گیاه می شود.
 • کود حیوانی: این کود می تواند به حفظ رطوبت خاک کمک کند و ظرفیت نگهداری رطوبت را بالا ببرد. همچنین تهویه خاک را بالا می برد، ضمن این که می تواند مواد مغذی را برای گیاه تامین کند.

کنجاله ماهی: کنجاله ماهی کودی است که جزء آزاد کننده های سریع مواد مغذی می باشد و این کود ارگانیک حاوی مقادیر زیادی ازت آلی، فسفر و کلسیم است. کنجاله ماهی باعث بهبود سلامت خاک، افزایش باروری و رشد گیاه می شود.

کود ارگانیک باعث تسریع و افزایش گلدهی می شود.

                                          کود ارگانیک باعث تسریع و افزایش گلدهی می شود.

پودر صدف: کود ارگانیک پودر صدف حاوی پوسته یا استخوان شکسته شده صدف و خرچنگ است. این ترکیبات حاوی مقادیر زیادی کلسیم، فسفر و سایر عناصر معدنی کمیاب هستند. این ترکیات به شکوفایی گل و رشد قوی ریشه کمک می کنند و همچنین وجود کیتین در آن می تواند از شیوع برخی آفات جلوگیری کند.

2) کودهای ارگانیک گیاهی:

 • کمپوست: کمپوست سرشار از مواد مغذی است که می تواند سبب بهبود بافت خاک و افزایش حاصلخیزی خاک شود. با افزودن این کود ارگانیک خاک می تواند برای مدت طولانی آب را در خاک نگهداری کند.
 • کنجاله یونجه و سویا: این کود ارگانیک حاوی مقادیر زیادی فسفر و نیتروژن هستند و پی اچ خنثی دارد. کنجاله سویا یک افزودنی کاربردی برای دریافت نتایج با دوام و اثر طولانی مدت در خاک هستند.
 • کود عصاره جلبک دریایی: جلبک دریایی کود آزاد کننده فوری و منبعی عالی برای تامین روی و آهن مورد نیاز گیاهان است. این کود برای گیاهانی که به پتاس زیاد نیاز دارند نیز بسیار عالی است.

پودر دانه پنبه: پودر دانه پنبه منبع غنی از نیتروژن و مقدار کمی فسفر و پتاسیم است. این کود ارگانیک برای چمن بسیار عالی است. این ماده عمدتا برای پوشاندن خاک باغ جهت تنظیم محیط خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

کود ارگانیک با محیط زیست سازگار است.

                                                        کود ارگانیک با محیط زیست سازگار است.

3) کود ارگانیک معدنی:

 • گرین سند یا ماسه سبز دارای رنگ سبز زیتونی حاوی گلوکونیت است این کود یک منبع عالی برای عناصری چون آهن، پتاسیم و منیزیوم است. استفاده از آن به تحریک گلدهی و باروری درختان میوه کمک می کند. ریزوسفر را بهبود می دهد و باعث بهبود جریان آب در خاک می شود.
 • صخره های فسفاته: فسفات از سنگ های معدنی و خاک رس استخراج می شود. این صخره ها حاوی بیشتر از 30 درصد فسفات به همراه مقادیر زیادی عناصر ریز مغذی هستند که به خوبی گیاه را تغذیه می کنند و موجب افزایش اسیدیته خاک می شوند.

مزایای استفاده از کود ارگانیک

 • افزایش راندمان مواد مغذی و مواد آلی موجود در خاک
 • بهبود حرکت آب در خاک و تغذیه میکروب های مفید موجود در خاک
 • بهبود بافت خاک، افزایش حاصلخیزی خاک، بهبود زهکشی و هوادهی
 • افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصول از طریق تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه
 • افزایش کیفیت و ماندگاری محصول
 • عدم آلودگی محیط زیست و سازگاری با محیط زیست

نکات مهم در خصوص استفاده از کود ارگانیک

قبل از استفاده از این انواع کود باید توسط میکروارگانیسم ها تجزیه شوند برای تجزیه به مقادیر کافی آب و دمای مناسب نیاز دارند.

اثر کود ارگانیک بسیار بیشتر از کود شیمیایی است اما لازم است صبور باشید تا جمعیت میکروبی کار خود را آغاز کند تا کود آلی سریعتر و کارآمدتر عمل کند.

نتیجه گیری کلی در خصوص استفاده از کود ارگانیک

 • با استفاده از این انواع کود شرکت آرمان بذر سپاهان می توانید خاکی حاصلخیز داشته باشد که برای گیاهان شما مفید است و می تواند به توسعه حشرات و میکروارگانیسم های مفید در باغ کمک کند.
 • با استفاده از این کود ها کمیت و کیفیت محصول بالا می رود و نیاز به استفاده از کود های گران قیمت که محیط زیست را نیز آلوده می کنند کاهش می یابد.

https://agfuse.com/article/type-of-organic-fertilizer