95024977 031

آرمافرت | NPK 5-5-45

5-5-45 (Demo)

شماره ثبت ماده کودی: 29945

آرمافرت | NPK 5-5-45

کود کامل
با پتاسیم بالا جهت افزایش کیفیت محصول

كاربرد اصلی كود كامل ((ماكرو)) همچون ساير كودهای شيميايی تأمين عناصر غذايی خاک به منظور تأمين نياز غذايی گياهان جهت حداكثرسازی بهره‌وری از خاک است که در زمين‌­هاي زراعی، باغبانی و نيز اراضی شور استفاده می­شود.

نیتروژن

((ازت)) یکی از عناصر اصلی مورد استفاده‌­ی گیاهان است که وجود مقادیر کافی از این عنصر برای ساخت کلروفیل ضروری است. بیشترین درصد اندام گیاهی را ازت تشکیل می­دهد. این عنصر نقش ساختاری در بهبود رشد رویشی و سبزینه­ای گیاه دارد و یکی از اجزای اصلی در ساخت اسیدهای آمینه،  پروتئین، کلروفیل و کوآنزیم­ها به شمار می­رود.

کمبود ازت موجب کاهش رشد عمومی گیاه می­شود. در شرایط کمبود ازت برگ­ها به دلیل ساخته نشدن کلروفیل کافی، زرد رنگ می­شوند و ریزش می­کنند. درمیان غلات، ذرت و برنج  به دلیل عملکرد بالاتر نیاز بیشتری به ازت دارند و کمبود این عنصر در غلات موجب کاهش پنجه­‌زنی می­شود.

فسفر

((فسفر)) بعد از نیتروژن مهم­ترین عنصر غذایی ضروری و پرمصرف در گیاه است. فسفر برخلاف ازت که در رشد رویشی گیاه نقش دارد، عنصری ضروری در رشد زایشی و تشکیل گل و میوه می­باشد. این عنصر نقش اساسی در تشکیل بذر دارد و به مقدار زیاد در بذر و میوه یافت می­شود. فسفر عنصری تأثیرگذار در فعالیت­های متابولیکی گیاه است و به طور غیرمستقیم بر عملکرد محصولات نیز تأثیر می­گذارد. کمبود فسفر سرعت رشد را متوقف می­کند و باعث کاهش کیفیت میوه و بذر می­شود، همچنین در خاک­های دارای فسفر پایین خاصیت انبارداری محصول و  مقاومت آن در برابر سرما کاهش می­یابد.

پتاسیم

((پتاسیم)) به عنوان عنصر کیفیت نامیده می­شود که بعد از ازت پرمصرف­ترین عنصر مورد نیاز گیاه است. پتاسیم باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش­های شوری، خشکی، سرمازدگی، آفات و بیماری­ها می­شود، همچنین علاوه بر افزایش خاصیت انبارداری محصولات، موجب افزایش راندمان آبیاری و بازدهی کودهای ازته می­شود.

کمبود پتاسیم در گیاهان موجب کاهش رشد و ایجاد علایم سوختگی در نوک و حاشیه برگ­های مسن، کاهش استحکام ساقه، حساسیت گیاه نسبت به شوری خاک و بیماری­ها، کاهش شدید فتوسنتز و در نهایت کاهش چشمگیر کیفیت و عملکرد در محصولات کشاورزی می­شود.

^ ^

(( آرمافرت 45-5-5 )) دارای مقادیر بالایی از پتاسیم و مقادیر معینی از نیتروژن و پتاسیم همراه با ترکیبات فولویک­‌اسید و آمینواسید است. این کود برای کلیه‌ی محصولات باغی و زراعی به ویژه در مراحل نهایی رشد مناسب می­‌باشد همچنین با دارا بودن مقادیر بالایی از اسید­فولویک باعث افزایش اثربخشی کودهای ماکرو و میکروالمنت می­‌شود و به علاوه عناصری که در خاک به فرم غیر قابل جذب درآمده­اند را آزاد می­کند و در دسترس گیاه قرار می‌­دهد. ترکیبات آمینواسید موجود در این کود نیز مقاومت گیاه را در برابر تنش­‌های محیطی در طول دوره­‌ی رشد افزایش می­‌دهد. آرمافرت قابل استفاده به روش کودآبیاری، کاملاً قابل حل در آب و فاقد هرگونه ترکیبات کلریدی و عناصر سنگین است و برای استفاده در خاک­‌های شور نیز مناسب می‌­باشد.